ΑΣΤΕΡΑΣ-Sparta Praha: 1-1

Με ισοπαλία άρχισε τις φετινές του υποχρεώσεις στον 11ο όμιλο του EUROPA LEAGUE ο ΑΣΤΕΡΑΣ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Sparta Praha.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 2ο λεπτό, όταν μετά από εκπληκτική μπαλιά του Bertoglio, ο Mazza με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν στο 13ο λεπτό ο Γιάννου βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο Bicik απέκρουσε με τα πόδια. Στη συνέχεια του αγώνα η Sparta προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Kosicky, με καλύτερη φάση την κεφαλιά του Frydek στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΣΤΕΡΑΣ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Mazza στο 48' να στέλνει με πλασέ την μπάλα στο δοκάρι του Bicik και αμέσως μετά με σουτ του Φούντα που η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Sparta κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη της επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο όταν μετά από σέντρα του Frydek από δεξιά ο Lafata στο 56ο λεπτό με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ έψαξε το γκολ της νίκης, αλλά στα σουτ του Nico Fernandez (74', 81') και του Γιάννου στο 89' η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι συνθεσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ: Kosicky, Lluy, Γιαννούλης, Goian, Allocco, Ederson (77' Hamdani), Mazza, Iglesias, Γιάννου, Bertoglio (71' Nico Fernandez), Φούντας (66' Δημούτσος).

Sparta: Bicik, Holek, Costa, Frydek, Hybs, Jiracek (83' Marecek), Matejovsky, Dockal, Husbauer (65' Fatai), Krejci, Lafata.