Τα 250 ματς και η πρώτη ήττα μετά από 18 μήνες

Ο Αστέρας ηττήθηκε από τον Παναιτωλικό και αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε αγώνα της κανονικής περιόδου στην Τρίπολη, μετά από 18 μήνες και 19 αγώνες, από τις 16 Μαρτίου 2014 και το παιχνίδι με τον Εργοτέλη (2-3).

Από εκείνο το ματς με τον Εργοτέλη, ο Αστέρας είχε απολογισμό στην έδρα του 14 νίκες και 5 ισοπαλίες, ενώ την περσινή αγωνιστική περίοδο τελείωσε τους αγώνες της κανονικής περιόδου αήττητος.

Στις δύο προηγούμενες σεζόν (2013-2014 και 2014-2015) η ήττα από τον Εργοτέλη ήταν η μοναδική στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" με τον Αστέρα να έχει απολογισμό στην Τρίπολη 23 νίκες, 10 ισοπαλίες και μία ήττα.

Επιπρόσθετα, το παιχνίδι του Αστέρα με τον Παναιτωλικό ήταν το πρώτο στην κανονική περίοδο στο οποίο η ομάδα μας δεν σκόραρε εντός έδρας, από την 1η Νοεμβρίου 2014 και τον αγώνα με τον Ολυμπιακό (0-0).

250 ματς στην κανονικη περιοδο

Ο Αστέρας συμπλήρωσε στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό 250 αγώνες στην κανονική περίοδο της Super League, με το μέτρημα να αρχίζει από τις 2 Σεπτεμβρίου 2007 και τον πρώτο αγώνα με την ΑΕΛ στην Τρίπολη.

Σε αυτά τα 250 παιχνίδια της κανονικής περιόδου στη Super League ο Αστέρας έχει απολογισμό 99 νίκες, 68 ισοπαλίες, 83 ήττες, με γκολ 282-252.

Ο Αστέρας συμπλήρωσε 100 παιχνίδια στην κανονική περίοδο την 1η Νοεμβρίου 2010 (εντός έδρας αγώνας με την Καβάλα) και τα 200 παιχνίδια στις 19 Ιανουαρίου 2014 (νίκη επί του Απόλλωνα με 2-1 στη Ριζούπολη).