Παναιτωλικός-ΑΣΤΕΡΑΣ 2-1

Ο Αστέρας ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 2-1 για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League. Το γκολ για την ομάδα μας σημείωσε ο Απόστολος Γιάννου.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΣΤΕΡΑΣ έφτασε κοντά στο γκολ και με τον Γιάννου πρωταγωνιστή πλησίασε στο 0-1 με σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Κυριακίδης. Στο 19' ο Φούντας δοκίμασε το επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή του Παναιτωλικού με τον Ελληνα γκολκίπερ να μπλοκάρει ξανά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και οδηγήθηκαν σε κάποια σουτ με τους Markovski και Paulo στα οποία ο Μπαντής είχε την απάντηση και κράτησε το μηδέν.

Στο 43' ήρθε ακόμη μία καλή στιγμή για τον ΑΣΤΕΡΑ όταν ο Lanzarote έβγαλε παράλληλη σέντρα από δεξιά με τον Φούντα να βλέπει τον αντίπαλο αμυντικό να τον προλαβαίνει προτού στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν για τον Παναιτωλικό με τον Paulo να μην πλασάρει σωστά καθώς εμποδίστηκε με επιτυχία από τον Γιώργο Μπαντή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με ασίστ του Villafanez και γκολ του Rusculleda στο 53', όμως δέκα λεπτά μετά ο Απόστολος Γιάννου έφερε το παιχνίδι στα ίσα πετυχαίνοντας το 12ο τέρμα του στο Πρωτάθλημα της Super League. Συγκεκριμένα η φάση του 63ου λεπτού άρχισε με τον Φούντα να γυρίζει στον Nico, εκείνος έκανε το σουτ, ο Κυριακίδης απέκρουσε και ο Γιάννου από κοντά έγραψε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-1 στο 73' όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΑΣΤΕΡΑ. Η συνεχής πίεση του ΑΣΤΕΡΑ έφερε ακόμα μία ευκαιρία όταν στο 79' ο Lluy έπιασε δυνατό σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 87' είχαμε την τριπλή φάση για τον ΑΣΤΕΡΑ με τον Κυριακίδη να κάνει λάθος εκτίμηση, τον Παπαδόπουλο να φτάνει στο σουτ, οι κόντρες να οδηγούν τον Γιάννου στην προσπάθεια του πλασέ και με νέες κόντρες ο Τσοκάνης να δοκιμάζει το δυνατό σουτ και τον Μάκο να διώχνει πάνω στη γραμμή της εστίας των γηπεδούχων! Η ομάδα μας παρά την προσπάθεια δεν έφτασε στην ισοφάριση με τελικό σκορ 2-1 υπέρ του Παναιτωλικού.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ: 37. Μπαντής, 18. Γιαννούλης, 13. Ζησόπουλος, 30. Goian, 27. Lluy, 62. Iglesias (Κουρμπέλης 67'), 54. Hamdani, 10. Lanzarote, 11. Nico Fernandez (Παπαδόπουλος 67'), 20. Φούντας (Τσοκάνης 75'), 99. Γιάννου.

Παναιτωλικός: 82. Κυριακίδης, 3. Kevin, 5. Κούσας, 7. Rusculleda (Kappel 72'), 10. Villafanez (Βασιλούδης 79'), 12. Παπάζογλου, 14. Μάκος, 15. Markovski, 17. Marcos Paulo (Κουτρουμάνος 89'), 22. Μύγας, 74. Amr Warda.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Στα προημιτελικα ο ΑΣΤΕΡΑΣ!