Πέντε ματς αήττητος με ΠΑΟΚ!

301 λεπτά μετρά ο ΑΣΤΕΡΑΣ χωρίς να δεχθεί γκολ σε αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, ενώ δεν έχει ηττηθεί στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις τους ανεξάρτητα έδρας.

Θετική παράδοση έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια η ομάδα μας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, τόσο μέσα στην Τρίπολη, όσο και στην Τούμπα που θα γίνει η αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ. Από την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Θεσσαλονίκη, φάνηκε πως το έργο του "δικέφαλου" δεν θα ήταν εύκολο καθώς ο Milano στις 15 Μαρτίου 2008 είχε δώσει τη νίκη στον ΑΣΤΕΡΑ με 1-0 μέσα στην Τούμπα.

Η νίκη στην Τούμπα ήταν για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος 2007-08 και προστέθηκε σε αυτή που είχε κάνει στον πρώτο γύρο ο ΑΣΤΕΡΑΣ επί του ΠΑΟΚ με 2-0, με τα γκολ των Filomeno (15') και Cesarec (65'). Αυτός ο συνδυασμός έκανε τον ΑΣΤΕΡΑ να πάρει στα χέρια του ένα ρεκόρ απέναντι στον ΠΑΟΚ, καθώς έγινε η μοναδική νεοφώτιστη ομάδα που τον κέρδισε και στις δύο έδρες.

Συνολικά έχουν διεξαχθεί δέκα αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες για το πρωτάθλημα και τα πλέι οφ στην Τούμπα, με τον ΑΣΤΕΡΑ να έχει φύγει με αποτέλεσμα στα μισά (2 νίκες-3 ισοπαλίες). Στα τελευταία πέντε ματς που έχουν δώσει οι δύο ομάδες και στις δύο έδρες, ο ΑΣΤΕΡΑΣ είναι αήττητος και μάλιστα στα τρία από αυτά τα ματς δεν έχει παραβιαστεί ούτε η εστία του.

Μετρά 301 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ, με το τελευταίο να είναι στην αναμέτρηση στην Θεσσαλονίκη για τα πλέι οφ της σεζόν 2013-2014. Ο Stoch ήταν αυτός που σημείωσε το τελευταίο στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης που τελείωσε με 1-1. Για τον ΑΣΤΕΡΑ είχε σκοράρει ο Barrales στο 12ο λεπτό και είχε δώσει προβάδισμα στο σκορ.

Η τελευταία ήττα από τον ΠΑΟΚ είναι στις 19 Οκτωβρίου 2013 με τον Migiel Vitor να σκοράρει δύο φορές με κεφαλιές στην εστία του ΑΣΤΕΡΑ.