Ατρόμητος-ΑΣΤΕΡΑΣ 2-1

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο με 2-1 στο Περιστέρι για την 26η αγωνιστική της Super League.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ με σωστή τακτική έφτασε να προηγείται στον αγώνα από το 18' όταν ο Bertoglio με εξαιρετική πάσα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Δημούτσο και αυτός με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο που δεν έβρισκε διαδρόμους. Το πλάνο του ΑΣΤΕΡΑ λειτούργησε άψογα, χάθηκαν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, όπως στο σουτ του Mazza στο 34' και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρουσίασαν παρόμοιο πρόσωπο με το πρώτο μέρος. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κρατούσε το αποτέλεσμα και ο Ατρόμητος έψαχνε τρόπο απειλής. Στο 63' ο Keita άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1 πέντε λεπτά μετά με κεφαλιά του Λαζαρίδη. Στο 78' χάθηκε μοναδική ευκαιρία για τον ΑΣΤΕΡΑ να πάρει ξανά το προβάδισμα με τον Lluy να κάνει σέντρα από δεξιά, τον Nico Fernandez να εκτελεί, τον Μπάρκα να διώχνει και τον Stanisavljevic να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Δέκα λεπτά μετά, νέα στημένη μπάλα για τον Ατρόμητο με τον Umbides να εκτελεί το φάουλ και τον Le Tallec να κάνει το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ατρόμητος: Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Keita, Chumbinho (Usero 73'), Brito, Umbides, Stojcev (Matei 46'), Παπαδόπουλος (Le Tallec 83')

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Γιαννούλης, Ζησόπουλος, Sankare, Lluy, Κουρμπέλης (Stanisavljevic 77'), Iglesias, Betoglio, Mazza, Δημούτσος (Nico Fernandez 67'), Chavez (Ιωαννίδης 55')