ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 0-3: Η ανάλυση του αγώνα

Με εξαιρετική εμφάνιση που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, ο ΑΣΤΕΡΑΣ επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στα Χανιά και πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα!

Στο 11ο λεπτό ο Tonso με ωραίο τρόπο έδωσε την μπάλα στον Gondo και ο Ιβοριανός επιθετικός με δυνατό πλασέ νίκησε τον Κοκκαλά για το 0-1.

Η εμφάνιση του ΑΣΤΕΡΑ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική και ο ρυθμός που έδιναν οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη πολύ υψηλός.

Ο Gondo με κοντινή προβολή είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι, ο Iglesias με απίθανη κεφαλιά είδε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να αποκρούει εντυπωσιακά, ο Tonso με μακρινό σουτ έφτασε κοντά στο 0-2.

Τελικά αυτό ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με καρφωτή κεφαλιά του Πασαλίδη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Tonso.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΣΤΕΡΑΣ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 72' ο Μανιάς με προβολή μετά από εκτέλεση του κόρνερ του Τσιλιανίδη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοκκαλά για τρίτη φορά.

Το 0-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για τον ΑΣΤΕΡΑ που πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μακριά από το "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

Αθανασιάδης, Igor, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Iglesias, Munafo, Καλτσάς (82' Τσουκαλάς), Τσιλιανίδης, Tonso, Gondo (69' Μανιάς).