ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 1-0: Η ανάλυση του αγώνα...

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πέταξε στα σκουπίδια το καλό του πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να σκοράρει και ηττήθηκε με 1-0 στη Λιβαδειά για την 27η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ.

Τετ α τετ του Tonso, σουτ του Tonso με μοναδικό αντίπαλο τον τερματοφύλακα, τετ α τετ του Μανιά, κεφαλιά του Μανιά, σουτ του Τσιλιανίδη από τα δύο μέτρα ήταν ορισμένες από τις χαρακτηριστικές φάσεις του ΑΣΤΕΡΑ στο πρώτο ημίχρονο.

Καμία από αυτές δεν έγινε γκολ με συνέπεια να περάσει το πρώτο ημίχρονο με τον ΑΣΤΕΡΑ να έχει απολέσει τη μεγάλη ευκαιρία που είχε για προβάδισμα και σκορ διαφοράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη δεν είχαν την ίδια διάρκεια και επιθετική κυριαρχία, με τον Λεβαδειακό να ανοίγει το σκορ στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο ματς. Στο 66' ο  Sawadogo νίκησε τον Αθανασιάδη με διαγώνιο σουτ.

Το 1-0 ξύπνησε κάπως τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας στο δεύτερο μέρος, αλλά η αντίδραση ήταν αργοπορημένη. Ο Δουβίκας σε κενή εστία στο 88΄δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από γύρισμα του Isnaldo ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κώτσιρας σούταρε, ο Iglesias έβαλε την προβολή με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι. Στο φινάλε αποβλήθηκε ο Πασαλίδης για διαμαρτυρία.

30. Αθανασιάδης, 25. Μπέρτος (27. Κώτσιρας 78'), 4. Πασαλίδης, 5. Τριανταφυλλόπουλος, 18. Γιαννούλης, 8. Munafo, 17. Iglesias, 7. Tonso, 19. Τσιλιανίδης (28. Δουβίκας 70'), 77. Κυριακόπουλος (9. Isnaldo 60'), 11. Μανιάς.