Κ17: Το ταξίδι της ανάδειξης συνεχίζεται

Η εμπειρία του Final-4 ολοκληρώθηκε για τον ΑΣΤΕΡΑ που πρόσθεσε εικόνες και παραστάσεις σε μία εξαιρετική σεζόν, έστω και αν η ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ τον οδήγησε στον αποκλεισμό από το κυνήγι του Πρωταθλήματος και της εξόδου στην Ευρώπη.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν λειτούργησε με τον καλύτερο τρόπο μεσοαμυντικά και αυτό οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε συνεχή πίεση και στην προσπάθεια εκμετάλλευσης κάποιας λάθος μεταβίβασης από την άμυνα προς την επίθεση. Μετά από δύο επιτυχημένες απομακρύνσεις, η τρίτη, στο 27', δεν βγήκε σε καλό για την ομάδα μας με τον Καπετάνο να διώχνει και τον Χατζηδίμπα να βάζει το κορμί του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ΑΣΤΕΡΑ.

Η αντίδραση των ποδοσφαιριστών μας ήταν άμεση. Τρία λεπτά μετά ο Xαραλαμπίδης του ΠΑΟΚ γύρισε άτσαλα τη μπάλα, αναγκάζοντας τον Σιαμπάνη να διώξει σε κόρνερ, πριν σημειωθεί το αυτογκόλ. Η εκτέλεσή του από τον Παπαγεωργίου έφερε και την καλύτερη στιγμή για την ομάδα μας στο πρώτο μέρος καθώς ο Αγγελος Ζήσης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να την βρίσκει όσο χρειαζόταν για να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης σε κόρνερ.

Ακόμη μία εκτέλεση από τον Παπαγεωργίου στο 31' έφερε διαφορετικό πρωταγωνιστή, τον Τσέκο, που έπιασε την κεφαλιά αλλά είδε τη μπάλα να περνά από το δεξί κάθετο δοκάρι του ΠΑΟΚ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5 τελικές προς την εστία για τους τυπικά γηπεδούχους και 4 για τον Αστέρα.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πάρει την κατοχή και να φτάσει σε σωστές επιθέσεις ώστε να έρθει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Ένα μακρινό σουτ του Βουτσελά δεν βρήκε στόχο και στο 64' έμελλε να αλλάξουν οι ισορροπίες με τον Αγγελο Ζήση να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται.

Με 10 παίκτες η ομάδας μας είχε δύσκολο έργο, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται στο 67' το λάθος του Καπετάνου και με δημιουργό τον Κουτούση και σκόρερ, ξανά, τον Χατζηδίμπα, έφτασε στο τελικό σκορ 2-0.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν τα παράτησε, προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα έβαζε και πάλι την ομάδα στο κυνήγι του θετικού αποτελέσματος αλλά οι προσπάθειες των Καραμήτου και Παπαγεωργίου δεν είχαν αποτέλεσμα.