7 ΙΟΥΛΙΟΥ: Η πρώτη μεταγραφή ξένου!

Στις 7 Ιουλίου του 2005 ο ΑΣΤΕΡΑΣ ανακοίνωσε  την πρώτη μεταγραφή ξένου ποδοσφαιριστή στην ιστορία του, ενόψει της συμμετοχής του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Ο Βραζιλιάνος, Rogerio Martins, ήρθε στην Τρίπολη και αγωνίστηκε στην ομάδα μας για πέντε χρόνια.

Την περίοδο 2005-06 είχε 25 συμμετοχές με 5 γκολ στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής και 3 συμμετοχές στο Κύπελλο Ελλάδας.

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής αγωνίστηκε σε 26 αγώνες,  πετυχαίνοντας 6 γκολ , και σε ένα ματς για το Κύπελλο Ελλάδας.

Στην παρθενική συμμετοχή του ΑΣΤΕΡΑ στη Super League, την περίοδο 2007-08, ο Rogerio είχε 20 συμμετοχές και 2 γκολ και 2 συμμετοχές στο θεσμό του Κυπέλλου. Μάλιστα έμελλε να πετύχει το πρώτο γκολ στην ιστορία της ομάδας στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Ελλάδας, στις 7 Οκτωβρίου 2007,στη νίκη επί του Παναθηναϊκού (1-0).

Τις επόμενες δύο σεζόν αγωνίστηκε ως δανεικός στον Εργοτέλη και τον Ολυμπιακό Βόλου, για να επιστρέψει την αγωνιστική περίοδο 2010-11 στον ΑΣΤΕΡΑ, με 30 συμμετοχές και 1 γκολ στο πρωτάθλημα και μία συμμετοχή με 1 γκολ στο Κύπελλο.

Η καριέρα του Rogerio στον ΑΣΤΕΡΑ ολοκληρώθηκε την περίοδο 2011-12 με 16 συμμετοχές και 2 γκολ στη Super League και 3 συμμετοχές με 1 γκολ στο Κύπελλο Ελλάδας.

ATFC: Κατεβασε τις νεες MOBILE ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ του ΑΣΤΕΡΑ! (video)