Αήττητος ο ΑΣΤΕΡΑΣ των ρεκόρ!

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε με 2-0 την Κέρκυρα στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", διατηρώντας το αήττητο της έδρας του αλλά και τον βαθμό στα πλέι-οφ. Ταυτόχρονα, είδε τον Χερόνιμο Μπαράλες- που ήταν τιμωρημένος- να παραμένει στην κορυφή των πίνακα των σκόρερ, καθώς οι Μήτρογλου και Τσόρι δεν σκόραραν την τελευταία αγωνιστική στα Χανιά.

Η ομάδα μας, παρά τις πολλές απουσίες λόγω καρτών, παρουσιάστηκε πανέτοιμη στο τριπλό κίνητρο της νίκης μιας και οι τρεις βαθμοί οδήγησαν στην επίδοση ρεκόρ των 59 β. στο Πρωτάθλημα, στην διατήρηση του πόντου για τα πλέι οφ αλλά και στο αήττητο των εντός έδρας αναμετρήσεων για πρώτη φορά στην ιστορία μας!

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 14' όταν ο Νίκο εκτέλεσε φάουλ και ο Πάρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, κόντρα στον πολύ καλό Σέτκους. Ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας έκανε τα αδύνατα δυνατά για να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι την Κέρκυρα, όμως στο 41' ήρθε ακόμη μία στημένη φάση για να οδηγήσει στο 2-0. Ο Νίκο από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με φάουλ έγραψε το 2-0, λίγα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Με 14-1 στις τελικές προσπάθειες οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν με την ίδια φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Σέτκους και η ατυχία δεν επέτρεψαν τη διεύρυνση του σκορ σε προσπάθειες των Νίκο, Τσοκάνη, Πάρα και Αλόκο.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ τερμάτισε στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος στην 4η θέση κάνοντας ρεκόρ βαθμών (59) και τερμάτων (52), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του στις νίκες (17), ενώ χάρη στην όγδοη συνεχόμενη νίκη στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" που είναι ένα ακόμα ρεκόρ την φετινή αγωνιστική περίοδο, αρχίζει με έναν βαθμό στα πλέι-οφ έναντι δύο του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ και μηδέν του Ατρόμητου.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)