Κ20: ΑΣΤΕΡΑΣ-Ξάνθη 4-4 (video, photos)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε πολλές φάσεις η Κ20 του ΑΣΤΕΡΑ αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με την Skoda Ξάνθη.

Οι ποδοσφαιριστές του ΑΣΤΕΡΑ διεκδίκησαν μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα, πίστεψαν στην προσπάθεια τους και κατάφεραν στα τελευταία δώδεκα λεπτά να πετύχουν τέσσερα γκολ και να μετατρέψουν το εις βάρος τους 0-3 στο εντυπωσιακό 4-4!

Η Ξάνθη προηγήθηκε μόλις στο 46ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με σουτ του Ορφανίδη, ενώ το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης με πλασέ στο 52ο λεπτό. Στο 61' ο Φασίδης με κοντινό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ μείωσε στο 78ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γκρόσιου, ο Συρεγγέλας με κοντινό πλασέ έκανε το 1-3, ενώ δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-3.

Στο 83' ο Δημητριάδης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-4, αλλά οι νεαροί παίκτες του Αστέρα δεν παράτησαν την προσπάθεια τους. Στο 85' ο Συρεγγέλας κέρδισε πέναλτι και ο Wato που ανάλαβε να το εκτελέσει έκανε το 3-4, για να ισοφαρίσει ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Γκρόσιου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ: Στεφανίδης, Τσέκος, Βουτσελάς, Μάνος, Γκίτσης, Wato, Igor, Νάτσης (64' Μαργαρίτης), Καραμήτος (64' Συρεγγέλας), Τσιώλης, De Blasis (51' Γκρόσιος).

Ξάνθη: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Προύντζος, Χατζής, Κώστας, Ορφανίδης, Λαζαρίδης (69' Μελισσόπουλος), Δημητριάδης, Φασίδης (81' Χαπτέλι).

* Τον αγώνα της Κ20 παρακολούθησαν μεταξύ άλλων, ο Πρόεδρος της ΠΑΕ Αστέρας Γιώργος Μποροβήλος, ο προπονητής της πρώτης ομάδας Στάικος Βεργέτης και ο άμεσος συνεργάτης του Δημήτρης Τερεζόπουλος.