ΒΕΡΓΕΤΗΣ: "Οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνώμονα το καλό της ομάδας" (video)

Διαβάστε τις δηλώσεις του Στάικου Βεργέτη μετά τη νίκη του ΑΣΤΕΡΑ επί του ΠΑΟΚ με 2-1.

Η συνεντευξη Τυπου

Το σχόλιο για τον αγώνα: "Αυτό που πρωτίστως κοιτάξαμε ήταν τα ατού του ΠΑΟΚ και το συνδυαστικό παιχνίδι που κάνει. Στο πρώτο ημίχρονο το καταφέραμε αυτό, όμως μας δημιούργησαν θέματα οι πλάγιοι της τετράδας του ΠΑΟΚ. Δεχτήκαμε ένα γκολ, ενώ θα μπορούσε να είναι το ημίχρονο 0-0, καθώς δεν υπήρχαν πολλές φάσεις. Όμως το γκολ μας ανάγκασε να αλλάξουμε σχηματισμό, που ήταν μία δύσκολη απόφαση μετά το 0-1 στο ημίχρονο να βάλεις αμυντικό παίκτη και να βγάλεις επιθετικό. Θεωρώ ότι ήταν αναγκαίο να γίνει και έτσι έγινε. Αυτό μας βοήθησε ώστε να έχουμε μεγαλύτερη σιγουριά στα μετόπισθεν και να γίνουμε πιο επιθετικοί μπροστά, εξασφαλίζοντας έναν πιο ελεύθερο Bertoglio σε χώρο πιο μπροστά από τους Κουρμπέλη και Iglesias. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έβγαλε περισσότερο πάθος και επιθετικότητα, ενώ την βοήθησε και το γρήγορο γκολ που σημείωσε. Θεωρώ ότι στη συνέχεια του αγώνα θα μπορούσε, εκτός του γκολ της νίκης να πετύχει και άλλα γκολ".

Ποια στοιχεία διαγνώσατε στο πρώτο ημίχρονο και τα αλλάξατε στο δεύτερο ημίχρονο; "Ο ΠΑΟΚ είχε τρεις πολύ γρήγορους παίκτες μπροστά. Οι δύο παίκτες πίσω από τον Μακ, ο Πέλκας και ο Jairo, μπορούσαν να εξελιχθούν και σε εξτρέμ και σε φορ περιοχής. Αυτό αποσυντόνισε λίγο τα μπακ μας. Ξέραμε ότι θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα και γι' αυτό βάλαμε δύο φορ στην επίθεση, για να απασχολεί τα τρία στόπερ, όμως μειονεκτούσαμε στις πλευρές. Γι' αυτό το λόγο πήραμε τη δύσκολη απόφαση με τους συνεργάτες μου να βάλουμε τρίτο στόπερ για να εξασφαλίσουμε τα μαν του μαν στην περιοχή μας και να απελευθερώσουμε τον Lluy και τους Γιαννούλη-Παντελιάδη, ώστε να μείνουν απερίσπαστοι στους ακραίους της τετράδας. Θεωρώ ότι αυτό λειτούργησε καταλυτικά, γιατί η ομάδα πήρε μία οργάνωση αμυντική, τόσο καλή, που της επέτρεψε να έχει μεγαλύτερη πίεση μπροστά".

Θεωρείτε πώς είναι μία προσωπική νίκη καθώς ήρθε μετά από αλλαγή στο ημίχρονο; "Προσωπική νίκη δεν υπάρχει στο ποδόσφαιρο. Όποιος νομίζει ότι την έχει καταφέρει, να έρθει και να μας το πει. Η νίκη ανήκει σε όλους. Στους παίκτες πρώτα από όλα που ιδρώνουν, ματώνουν και αγωνίζονται, στους προπονητές που προβληματίζονται και σκέφτονται στην διάρκεια του αγώνα. Ήταν μία δύσκολη απόφαση, ακούστηκαν κάποιες αποδοκιμασίες για την επιλογή και είναι πολύ άσχημο αυτό. Είναι άσχημο για την ομάδα, για το παιδί που μπαίνει, αλλά και για τους συμπαίκτες του. Οι αποφάσεις λαμβάνονται με γνώμονα το καλό της ομάδας και μόνο αυτό".

Ποια θετικά στοιχεία βλέπετε στην ομάδα το τελευταίο διάστημα με τις συνεχόμενες νίκες; "Αυτό που προσπάθησα πάνω από όλα είναι να βγάλω τον τσαμπουκά από αυτά τα παιδιά. Δυσκολευόμασταν πολύ, εγώ και οι συνεργάτες μου να τους βγάλουμε αυτό το πάθος, αυτόν τον τσαμπουκά, που βγήκε από την ώρα που μείναμε με δέκα παίκτες στον αγώνα με την Ξάνθη. Άσχετα που δεν ήρθε το τρίποντο με την Ξάνθη, η ομάδα έβγαλε αυτό το στοιχείο από μέσα της και πιστεύω πώς αν την συνοδεύει αυτό θα έχει και άλλα θετικά αποτελέσματα".

Για τα σχόλια του Τούντορ για διαιτησία έχετε να πείτε κάτι; "Καλό είναι να μην μικραίνουμε την ομάδα μας. Ο ΠΑΟΚ είναι μία τεράστια ομάδα. Καλό είναι να μην μικραίνει ο καθένας την ομάδα του. Εγώ δεν ασχολούμαι με τους διαιτητές, ούτε στα υπέρ, ούτε στα κατά αποτελέσματα. Θεωρώ ότι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν πολύ ανώτερος από τον ΠΑΟΚ, διεκδίκησε τη νίκη και πιστεύω πώς ο κάθε προπονητής θα πρέπει να ασχοληθεί με τα κακώς αγωνιστικά κείμενα της ομάδας του. Δε νομίζω πώς ο διαιτητής έκανε κάποιο τρανταχτό λάθος. Είδατε εσείς κάποια τέτοια φάση; Εγώ δεν θυμάμαι καμία".

Ποια είναι η κατάσταση του τραυματία Γιαννούλη; "Μία πρώτη εκτίμηση των γιατρών είναι ότι υπέστη διάστρεμμα και θα χάσει και το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Αυτή είναι η πρώτη εικόνα, καθώς αύριο θα αξιολογηθεί καλύτερα. Με την ευκαιρία της ερώτησης, θα πρέπει να σας πώς ότι έχουμε δύο πολύ καλά αριστερά μπακ που χτυπούν την πόρτα της εθνικής ομάδας και τα δύο. Είναι πολύ δύσκολο για μένα όταν αφήνω κάποιο από τα δύο παιδιά έξω, καθώς είναι παίκτες ποιοτικοί που υποστηρίζουν τη θέση τους σε έναν πολύ καλό βαθμό. Αυτό που προσπαθώ είναι να μοιράζω το χρόνο, ώστε να παίζουν τα δύο παιδιά και να βοηθάνε τον Αστέρα, αλλά και να βοηθούνται από τον Αστέρα στην προσπάθεια που κάνουν".

Ήταν λάθος η αρχική θέση του Bertoglio; "Αποφασίσαμε να αγωνιστούμε με δύο φορ για να κρατήσουμε την άμυνα του ΠΑΟΚ, γιατί αν δεν το κάναμε αυτό θα αναγκαζόμασταν να ήμαστε συνέχεια σε θέση άμυνας. Οι τρεις του ΠΑΟΚ, βλέποντας ειδικά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ή ο Vitor ή ο Τζαβέλας έπαιρναν πολλά μέτρα μέσα στο γήπεδο και ανάγκαζαν τον αντίπαλο να γυρίσει πολύ πίσω. Εμείς θέλαμε να αποφύγουμε αυτή την κατάσταση και βάλαμε δύο φορ. Σε αυτή την περίπτωση επιλέξαμε έναν ποιοτικό παίκτη μας, τον Bertoglio, να αγωνιστεί στα αριστερά που είναι μία πολύ γνωστή θέση για αυτόν. Όταν ο Αστέρας ήταν κάτοχος της μπάλας, είχε την εντολή να κλείνει προς τα μέσα, στην πλάτη των αμυντικών χαφ, ώστε να επιτελέσει τα χρέη του, αλλά όταν χάναμε την μπάλα έπρεπε να είναι αριστερά για να μην αφήσει το μπακ μας σε κατάσταση δύο εναντίον ενός".

Βλέπετε διαφορετικό τον ΠΑΟΚ σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια; "Είναι πολύ καλύτερος από τα προηγούμενα χρόνια".