8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ: Κλήρωση, μεταγραφές και φιλικά

Διαβάστε όσα έγιναν στην ομάδα μας, ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 8 Αυγούστου, τις χρονιές 2004, 2007, 2009, 2011, 2013 και 2014.

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2014: Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΙ ΟΦ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

Με εκπροσώπους τους Δημήτρη Κενέ και Γιώργο Γιαμάνη, ο ΑΣΤΕΡΑΣ συμμετείχε στην κλήρωση των Πλέι οφ του Europa League στην έδρα της UEFA στη Νιόν της Ελβετίας. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ τοποθετήθηκε  στο 2ο γκρουπ και οι πιθανοί του αντίπαλοι ήταν οι Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ), Ζυρίχη (Ελβετία), Νασιονάλ Μαδέιρα (Πορτογαλία), Τότεναμ (Αγγλία) και Ντνίπρο(Ουκρανία). Αντίπαλος προέκυψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2013: ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Την πρώτη ευρωπαϊκή ήττα του γνώρισε στη Βιέννη ο ΑΣΤΕΡΑΣ από τη Ραπίντ με 3-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έχασε ευκαιρίες με τους Τσαμπούρη και Barrales, όμως η Ραπίντ ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη με το σουτ του Πέτσου στο 26'.

Η ισοφάριση για τον ΑΣΤΕΡΑ ήρθε στο 57ο λεπτό με πλασέ του Grazzini, όμως στο 63' ο Σάουμπ έκανε το 2-1 και στο 85' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ραπίντ Βιέννης: Νόβοτα, Μπέρεντ, Σράμελ, Σονλάιτνερ, Πέτσος, Χόφμαν (80’ Γκρόζουρεκ), Μπόσκοβιτς, Μπόιντ, Σάμπιτζερ (61’ Σάουμπ), Τρίμελ, Μπουρκστάλερ (88’ Πάβελιτς)

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής, Τσαμπούρης, Goian, Κουρμπέλης, Πιπίνης, Usero, Ζησόπουλος (46’ Grazzini),Navarro (68’ Μπακασέτας), Caffa, De Blasis, Barrales (68’Juanma)

8 Αυγουστου 2011: Ο Αστερας απεκτησε τον Μπαντη

Πέρασαν κιόλας τέσσερα χρόνια, από την ημέρα που ο Αστέρας απέκτησε τον τερματοφύλακα Γιώργο Μπαντή, που παραμένει στο ρόστερ της ομάδας φορώντας το Νο37.

Ο Μπαντής γεννήθηκε στις 30 Απριλίου 1985 στη Θεσσαλονίκη, έχει ύψος 1.88, ζυγίζει 76 κιλά και τα τέσσερα χρόνια που είναι στο ρόστε του Αστέρα μετράει 73 συμμετοχές σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πριν έρθει στον ΑΣΤΕΡΑ, ο Μπαντής ήταν τερματοφύλακας του Ηρακλή από το 2001 μέχρι το καλοκαίρι του 2011.

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2009: ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ

Σε φιλικό που έγινε στην Τρίπολη, ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε τον Ηλυσιακό με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Marcelao στο 33ο λεπτό.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Degra (46' Αναστασόπουλος), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Marcelao, Bartolini, Λαδάκης (73' Γ. Αποστολίδης), Bastia, Cardoso (61' Wilches), Udoji, Eder, Cesarec (58' Καούνος)

Ηλυσιακός: Τάμπασης (58' Μανωλόπουλος), Ρήντ (46' Μαντζουράκης), Ουμούρι (53' Βελέτης), Παλάσκας (46' Τσιρογιάννης), Φρίμπονγκ (46' Σκάρος), Δήμου (53' Αυλωνίτης), Τσαμπούρης (66' Τεγούσης), Παυλίδης (56' Τρέχο), Μπερνιδάκης (61' Σάμιος), Πουλάκος (56' Βούισιτς).

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2007: ΔΥΟ ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Μία νίκη και μία ήττα για τον ΑΣΤΕΡΑ σε φιλικά που έγιναν στο Καρπενήσι. Στο πρώτο φιλικό, ο ΑΣΤΕΡΑΣ γνώρισε την ήττα από το Θρασύβουλο με 1-0 με τέρμα του Σωτήρχου στο 65ο λεπτό.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αμπάρης, Cali, Χατζόπουλος, Ψωμάς, Οφρυδόπουλος, Massara, Λαδάκης, Πουρτουλίδης, Παντελιάδης, Zoundi, Κουσκουνάς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι Αναστασόπουλος, Martina, Τροΐρης, Wallace, Max, Bolbocian.

Σαφώς ανώτερος ο ΑΣΤΕΡΑΣ  επικράτησε στο δεύτερο φιλικό της ημέρας επί του Παναιγιάλειου με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ηλίας Ιωάννου στο 44ο λεπτό με σουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Συμεωνίδης, Μοσχογιάννης, Machado, Λαζαρίδης, Flavio, Cardoso, Κανακούδης, Zean Carlos, Rogerio, Filomeno, Ιωάννου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Λυμπερόπουλος, Martina, Wallace, Πουρτουλίδης, Τροΐρης.

Παναιγιάλειος: Τακίδης, Σαντραβέλης, Μπεσκάκης, Παπαδόπουλος, Λαμπρόπουλος, Παναγόπουλος, Μπιρμπίλης, Νάτσης, Μπούνας, Βλαστός, Κανελόπουλος.

2004 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2004: ΦΙΛΙΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ γνώρισε φιλική ήττα από την ομάδα ερασιτεχνών του Παναθηναϊκού με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με το Γκάντσεφ στο 27' , για να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλογιαννίδη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 58' ο Κρητικός, ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα δύο δοκάρια του Αστέρα με τους Αναστασάκο και Κυριακόπουλο.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Λυμπερόπουλος (30' Χελιώτης, 60' Μπαντής), Κονέ (64' Αντωνόπουλος), Γκόλιας (46' Δήμος), Χατζόπουλος (46' Πότσης), Καλογιαννίδης, Αντωνόπουλος (64' Μανωλακάκης), Ψιμουλάκης (46' Κυριακόπουλος), Ανδριαδάκης (46' Ζάβος), Κλοκίδης (46' Ταμάμης), Αναστασάκος (46' Τάττος), Παπαδόπουλος (46' Βαγγελόπουλος)

ATFC: Κατεβασε τις νεες MOBILE ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ του ΑΣΤΕΡΑ! (video)